MGLC
2. 4. 2025

Tisa Neža Herlec je izbrana za bivalno rezidenco za mlade v MGLC Švicariji

Javni zavod Mednarodni grafični likovni center je objavil Javni razpis za oddajo bivalne rezidence za mlade v rezidenčnem in ustvarjalnem centru MGLC Švicarija z namenom, da mlademu ustvarjalcu ali ustvarjalki do 35. leta starosti odda v najem atelje v MGLC Švicariji za obdobje dveh let (2025–2027).

Razpis se je zaključil 31. januarja 2025. Strokovna komisija, ki so jo sestavljali Alenka Gregorič, umetniška vodja Cukrarne in Galerije Tobačna, Maja Hodošček, umetnica in kustosinja v Centru sodobnih umetnosti Celje, in Jure Kirbiš, kustos v Umetnostni galeriji Maribor, je pregledala in ocenila dvanajst vlog.

V skladu z zahtevano razpisno dokumentacijo je strokovna komisija ocenjevala reference prijavitelja v obdobju 2022–2024 (samostojne razstave ali celostni avtorski projekti, udeležba na skupinskih razstavah v referenčnih razstaviščih sodobne umetnosti, druge aktivnosti, nagrade, priznanja, posebne omembe in odkupljena dela), medijske in strokovne odzive na prijaviteljevo dosedanje delo in predstavitev prijaviteljevega programa dela za obdobje uporabe rezidence. Najvišje je ocenila vlogo vizualne umetnice Tise Neže Herlec, ki bo za obdobje dveh let (2025–2027) postala nova rezidenčna mlada umetnica v MGLC Švicariji.

Obrazložitev strokovne komisije

Komisija je soglasno izbrala eksperimentalni projekt Zborovanje umetnice Tise Neže Herlec, ki s svojo performativno naravnanostjo vključuje lokalno skupnost, umešča pa se tudi v mednarodni prostor. Projekt obravnava človeški glas kot izrazno sredstvo, ki je lastno in skupno vsem, umetnica njegovo rabo pomembno nadgradi kot način združevanja in širšega povezovanja. Menimo, da tovrstna ambiciozna in hkrati efemerna umetniška praksa, ki temelji na procesu, grajenju skupnosti in živem delovanju, bistveno prispeva h kakovosti programa centra MGLC Švicarije.

Biografija

Tisa Neža Herlec (1996, Ljubljana) je v mednarodnem prostoru znana kot Tisa World. Njena multimedijska umetniška praksa je preplet glasu, besede, tiska, performansa, kompozicije in kolektivnih praks. Svoje metode rada deli in spodbuja skupnostno ustvarjanje in izjavljanje, najpogosteje v kontekstu performativnih umetnosti, ki jih ojača s tiskano besedo in podobami, grafiko.

Po končanem dodiplomskem študiju slikarstva na ljubljanski ALUO je pridobila magisterij v Rotterdamu, s podporo štipendije Ministrstva RS za kulturo. Na Nizozemskem je bivala in delovala med letoma 2019 in 2025, svoja dela je objavila in razstavila v širšem mednarodnem prostoru ter z njimi tudi nastopala.

Je članica več kolektivov: Singing Club Rotterdam, antizbor horizontalne strukture za vse glasove (od 2019); De Boog, skupnostni grafični studio za visoki tisk in rizografijo v Rotterdamu (od 2020), RE#sister Rotterdam, fem kolektiv za eksperimentalno zvočno umetnost (od 2019); Modri kot, eksperimentalno prizorišče za politiko in performativne umetnosti v Avtonomni Tovarni Rog v Ljubljani (2015–2019).

Njeni zvočni in glasbeni projekti so: Triangulation, Tisa&Mojca, Stepmother, Warping, Relativna Tišina ob Zori, Shall we?, Voronoi Collective, Interlocutor ter kompozicijski trio TiSiTi. Na Radiu Worm v Rotterdamu je gostila pogovorno oddajo The Side Entrance (2019–2024), na ljubljanskem Radiu Študent pa se je izpopolnila za spikerko (2015–2018). V UBIK teatru v Rotterdamu je vodila serijo participativnih Mystery Sessions, delavnic za interdisciplinarno improvizacijo in performans (2021–2025).

V zadnjih letih se je udeležila več umetniških rezidenc: Sonoscopia v Portu (2025); Hamburger Community v Roodkapje v Rotterdamu in Divo Institute v Beji na Portugalskem (2024); CreativePowerGarage101 na Japonskem, Petersburg Art Space v Berlinu in Paviljoen aan het Water v Rotterdamu (2023); Destination Unknown v Venlu na Nizozemskem in ATM festival v Seulu v Južni Koreji (2022); festival Transborders v Pavlovi hiši na meji med Slovenijo in Avstrijo (2020).

Več. 

Tisa Neža Herlec je izbrana za bivalno rezidenco za mlade v MGLC Švicariji
Foto: Nati Hoki

Novice

MGLC