MGLC
16. 2. 2024

Predstavitev projektov rezidenčnih umetnic projekta SAiR

MGLC je vodja evropskega projekta Trajnost je v zraku/Sustainability is in the AiR (SAiR), ki povezuje rezidenčne centre v Ljubljani (MGLC Švicarija), Pragi (MeetFactory), Madridu (Matadero) in Atenah (Snehta). Projekt z medrezidenčnimi izmenjavami umetnikov spodbuja razvoj trajnostnih umetniških praks. Od 8. februarja do 3. marca 2024 sta v MGLC Švicariji na ogled razstavna projekta dveh rezidenčnih umetnic s Češke, Lenke Kubelove in Olge Staňkove. Projekta povezujeta naravo in trajnostne umetniške prakse in sta nastala v času rezidenčnega bivanja v Ljubljani. 

Lenka Kubelová: Rizosfera

Kaj se dogaja v rizosferi – sferi prsti, korenin in z njimi povezanih mikroorganizmov? Zimski ritem Šišenskega hriba. Pigmenti, nabrani na koreninskih sistemih izruvanih dreves, fermentirani oksimel z borovimi vejami, zimske gobe, etični priročnik za nabiranje, ekosistemi kot navdih za našo človeško civilizacijo. 

Lenka Kubelová je diplomirala na Akademiji za likovno umetnost v Pragi. Njeni projekti fermentacije in fermentacijski laboratorij ji pomagajo odkrivati odnose z nečloveškimi subjekti in najti navdih za družbene spremembe v smeri bolj holističnih sistemov. Verjame v moč subtilnih dejanj. V zadnjem času poglablja svoje znanje o naravnih pigmentih in barvilih. 

Olga Staňková: Spremenljiva narava – Gozd znanja 

Cikel slik je osnovan na opazovanju specifičnih delov naravnih struktur in njihove omejenosti, ob kateri pa vseeno najdejo lasten način ponovne rasti, gibanja in preoblikovanja, da bi še naprej obstajali na svojstven način kot dinamičen ekosistem. Serija prikazuje, kako se ta specifična vrsta okrevanja subtilno in tiho odvije sredi silovite rasti. 

Ta projekt je povezan z zlahka spregledanimi in na neki način nevidnimi običajnimi stvarmi, ki so prisotne v našem vsakdanjem življenju, a jih ne opazimo. Toda s povečano empatijo in boljšo koncentracijo lahko najdemo veliko navdihujočih pristopov k življenju in njegovim preprekam, tako da se odpremo doživljanju, razumemo strukture in uporabimo prenovljeno znanje.

Umetniški pristop zajame drevesa in njihovo splošno funkcijo. Poleg tega se osredotoča na njihovo negibnost, opazovanje, podreditev, odmiranje, sprejem izgube, okrevanje, cenjenje najmanjših dosežkov, odporno rast in ustvarjalni nadaljnji obstoj. Ko se drevesne veje drastično spremenijo ali preoblikujejo, še vedno najdejo lastno različnost nezamisljivih podaljškov in sodelovanja z drugimi vrstami. Živijo in ponujajo miren kraj za življenje drugih bioloških entitet, pri čemer pa vseeno najdejo tudi svojo pot v lastnem okolju in sodelovanju. V tem specifičnem raziskovalnem segmentu se je umetnica poglobila tudi v podobnosti med naravnimi strukturami/ekosistemi in človeškimi telesi/entitetami.

Razstava je vključena tudi v umetniško-raziskovalni projekt Spremenljiva narava, celoten ustvarjalni proces pa se je odvil v neposredni bližini tivolskih dreves.

Olga Staňková je doktorska študentka likovne umetnosti in umetniškega menedžmenta na Tehnični univerzi v Brnu. Njena doktorska raziskava z naslovom Fluid Nature se osredotoča na tendence sodobne umetnosti, ki reflektirajo trenutno stanje narave. Raziskava doktorske teme vključuje različne pristope in eksperimente z umetniškimi izrazi. V umetniški praksi, ki jo usmerja v abstraktno umetnost, jo zanimajo materialnost in eksperiment.

Več o projektu SAiR.

Predstavitev projektov rezidenčnih umetnic projekta SAiR
Foto: Urška Boljkovac. Arhiv MGLC.


Novice

MGLC