Stara celina
Stara celina (2021–2023) je skupnostni program Mednarodnega grafičnega centra Ljubljana (MGLC) in je potekal v sodelovanju z Dnevnimi centri aktivnosti za starejše (DCA Ljubljana). Program naslavlja vprašanje prihodnosti, za izhodišče pa jemlje zgodovinski in umetniški okvir Švicarije. Projekt izhaja iz ideje, ki je zadnja leta čedalje bolj aktualna, in govori o umetnosti, ki ima moč in sposobnost, da deluje za ljudi in z ljudmi.
K sodelovanju v programu smo povabili izbrane umetnike, ki jim MGLC Švicarija pomeni rezidenčno zavetje, to so akademski slikarji, grafiki in ustvarjalci Ana Sluga, Silvester Plotajs Sicoe in Lea Culetto, ki z udeleženci izvajajo delavnice »Spomin«, »Pripovedovalci zgodb« in »Kaj nosim v rokah«.
V programu so z nizom treh javnih predavanj z naslovom »Umetnost, možgani in telo« na temo povezave umetnosti z biološkimi in nevrološkimi procesi ter potencialno terapevtskim učinkom umetnosti na zdravje, vitalnost, dobro počutje itd. sodelovali tudi strokovnjaki s področja nevrologije, kognitivne nevroznanosti, nevrobiologije in psihologije: dr. Robert Zorec, dr. Andreja Avsec in prof. dr. Zvezdan Pirtošek.
V sklopu programa je nastal tudi kratek umetniško-dokumentarni film Stara celina v sodelovanju z OSM films, ki sta ga sestavila ustvarjalca mlajše generacije, Tina Lager in Blaž Miklič.
Program Stara celina je prejel tretjo, bronasto mednarodno nagrado Liveable Communities 2023 (LivCom 2023; Malta, 30. 5.–2. 6. 2023 ), v okviru katerega se nagrajuje projekte, ki pomembno prispevajo k višji kakovosti življenja, rdeča nit LivCom 2023 je bilo staranje in vključevanje starejših v družbo in okolje.
Projektna skupina:
Lili Šturm (vodja projekta), Tanja Mijatovič (DCA Ljubljana).