MGLC
6. 11. 2024–23. 4. 2025
17:00–20:00
MGLC Grad Tivoli
350 €

GRAFIČNI TEČAJ 1: Začetni tečaj grafičnih tehnik / NI VEČ PROSTIH MEST

65-urni tečaj poteka ob sredah od novembra do aprila, 17.00–20.00. Omogoči spoznavanje grafičnih tehnik: sitotisk, linorez, lesorez in kolagrafija. Mentorji: Jakob Puh, Silvester Plotajs Sicoe, Oliver Pilić in Pika Gačnik.

Predznanje ni potrebno.

PROGRAM TEČAJA

Začetek tečaja v sredo, 6. novembra, ob 17.00.

Sitotisk (18 ur)

Datumi: 6. 11., 13. 11., 20. 11., 27. 11., 4. 12., 11. 12., od 17.00 do 20.00

Vodi: Jakob Puh, likovni pedagog, vodja Grafičnega ateljeja MGLC

Lesorez (15 ur)

Datumi: 8. 1., 15. 1., 22. 1., 29. 1., 5. 2., od 17.00 do 20.00

Vodi: Oliver Pilić, vizualni umetnik in grafik

Linorez (15 ur)

Datumi: 12. 2., 19. 2., 26. 2., 5. 3., 12. 3., od 17.00 do 20.00

Vodi: Silvester Plotajs Sicoe, akad. slikar in grafik

Kolagrafija (15 ur)

Datumi: 19. 3., 26. 3., 2. 4., 9. 4., 16. 4., od 17.00 do 20.00

Vodi: Pika Gačnik, vizualna umetnica, grafičarka in likovna pedagoginja

Zaključno srečanje z javno predstavitvijo (2 uri)

Datum: 23. 4., od 17.00 do 19.00

Vodi: Lili Šturm, muzejska svetovalka, koordinatorka programa

Udeležba je omejena na največ 8 udeležencev, ki morajo biti starejši od 16 let. Udeleženci tečaja prejmejo potrdilo o opravljenem tečaju.

Na tečaju udeleženci spoznajo navedene grafične tehnike, postopek v posamezni tehniki, prek risbe razvijejo ideje za izdelavo matric in izdelajo grafične odtise. Tečaj se zaključi z javno pop-up predstavitvijo del.

Tečaj omogoča individualno delo z usposobljenimi mentorji likovniki z odličnimi pedagoškimi izkušnjami. Primeren je za začetnike in ljubitelje likovnega in grafičnega ustvarjanja; konzultacije in korekcije so prilagojene predhodnemu znanju tečajnikov.

Začetni tečaj je osnova za vpis v nadaljevalnega.

Če ne bo dovolj prijav, se tečaj ne organizira. MGLC si tudi pridružuje pravico do spremembe terminov in programa ali odpovedi.

Kotizacija: 350 eur

Kotizacija vključuje davek na dodano vrednost. Osnovne materialne potrebščine so vštete. Matrice in odtisi ostanejo last udeležencev tečajev.

Tečaj vplačate na blagajni recepcije MGLC Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana, bodisi z gotovino ali plačilno kartico (sprejemamo vse plačilne kartice). Recepcija je odprta od torka do nedelje od 10.00 do 18.00. V primeru izstavitve računa na pravno osebo se obrnite na petra.klucar@mglc-lj.si.

Prijava.

Prijave sprejemamo do zapolnitve mest na lili.sturm@mglc-lj.si.

Prijava je potrjena z izpolnitvijo prijavnice in plačilom kotizacije do 1. 11. 2024.

Z včlanitvijo v KLUB PRIJATELJEV BIENALA udeleženec pridobi 15-odstotni popust. Več o ugodnostih kluba in pristopni izjavi na https://mglc.si/sl/nacrtujte-obisk/klub-prijatelj-bienala/.

Študenti, upokojenci in brezposelne osebe imajo 10-odstotni popust na kotizacijo.

Če tečajnik zaradi bolezni ali višje sile ne zmore več obiskovati tečaja, mu MGLC ob predložitvi dokazila povrne 30 % vplačane kotizacije.

________________________________________ 

Kratka predstavitev grafičnih tehnik:

SITOTISK

Sodi med najbolj razširjene sodobne grafične načine za umetniško produkcijo. Omogoča tiskanje poljubnih formatov na različno ukrivljene ploskve in na poljubne tiskance. Obstaja več različnih postopkov: suha in mokra metoda, foto emulzija, direktne in indirektne šablone itd. Tiskamo skozi sito, na katerem je izrezana, naslikana ali s fotografskimi postopki izdelana šablona. Šablono lahko naslikamo s tušem, asfaltom in lepilom, tiskamo pa tako, da vtremo barvo skozi neposlikano mrežo na podloženi papir. Za isti odtis po potrebi uporabimo tudi več šablon.

LESOREZ

Zaradi načina izdelave in orodja je lesorez, kot ena najstarejših tehnik, tudi zelo prepoznavna likovna tehnika visokega tiska. Omogoča izražanje z ostro risbo in izrazitim kontrastom. Lesorezne tehnike so obrezni lesorez, gravura v les, barvni lesorez. Za matrico uporabljamo češnjev ali hruškov les. Soroden lesorezu je linorez, kjer se za izdelavo matrice uporabi linolej.

LINOREZ

Po načinu dela je podoben lesorezu. Površina je gladka, za razliko od lesa za lesorez. Kot pri lesorezu barvo nanašamo z valjem na ostanke ravne ploskve. Izdolbene površine ostanejo neobarvane. Poznamo več tehnik linoreza, ki so si po svoji pojavnosti med seboj zelo različne: obrezni linorez (črtni, linearni), beli rez (linorez belih linij, inverzija belega reza), gravura v linolej (linogravura), tonski linorez, linorez (splošni univerzalni), barvni linorez (linorez v prekrivanju barv, montažni linorez).

 KOLAGRAFIJA

Kolagrafija je grafična tehnika globokega in visokega tiska. S sodobno tehnologijo in uporabo različnih materialov se v umetnosti odpirajo prijaznejše, neke vrste ekološke rešitve izdelave matric z materiali, kot so lepilne mase, droben pesek, mivka, različna abrazivna sredstva, kot sta karborund in korund oz. materiali, ki na matrici puščajo določeno strukturo. Z umetniško domišljijo in sproščenimi, neposrednimi, igrivo svežimi gestami pridemo do neomejenih možnosti izražanja, eksperimentiranja brez velikih pripovednih zgodb. Za podlago lahko uporabimo stisnjen karton, les, kovinske plošče. Prednost kolagrafije je hitro delo in bogatejši odtisi, ki jih zaznamo kot iluzionistično sled. Odtiskujemo na stroju za globoki tisk, na vlažen papir kot eno- ali večbarvno grafiko.

Kratka predstavitev mentorjev:

JAKOB PUH

Jakob Puh (1992) je leta 2018 zaključil študij likovne pedagogike na pedagoški fakulteti v Ljubljani. V diplomski nalogi je raziskoval prilagoditve grafične tehnike sitotisk šolskemu okolju. V času študija in po njem je pogosto vodil in asistiral pri grafičnih delavnicah. Od leta 2020 je zaposlen v Mednarodnem grafičnem likovnem centru v Ljubljani kot vodja grafičnega ateljeja. Leta 2021 se je dva meseca izobraževal v Frans Masereel Centru v Belgiji in leta 2022 opravil spremljanje na delu v Cork Printmakers na Irskem; obe ustanovi sodita med najpomembnejše grafične studie v Evropi.

OLIVER PILIĆ

Oliver Pilić (1978, Ljubljana) je diplomiral na Akademiji za vizualne umetnosti (A.V.A.) v Ljubljani pri mentorju prof. Miranu Moharju. Za seboj ima več skupinskih in samostojnih razstav doma in v tujini. Leta 2013 je bil nominiran za nagrado za mlade vizualne umetnike v Sloveniji, nagrado OHO, prejel pa je častno nagrado na 2. Mednarodnem grafičnem bienalu v Erevanu (2019, Erevan, Armenija). Njegova dela hranijo v več v slovenskih in tujih zbirkah. S svojim delom posega tako na polje grafike, instalacije, slikarstva, kot ready-made objektov in fotografije. Spremljate ga lahko na https://www.instagram.com/olivierpilic/

SILVESTER PLOTAJS SICOE

Silvester Plotajs Sicoe (1965) je diplomiral pri profesorju Emeriku Bernardu iz slikarstva na ALUO v Ljubljani leta 1988 ter tam nadaljeval podiplomski študij iz slikarstva pri profesorju Gustavu Gnamušu in iz grafike pri profesorju Lojzetu Logarju. V svojem CV-ju beleži številne razstave doma in na tujem in je dobitnik številnih nagrad in priznanj; nazadnje prestižne Nagrade Riharda Jakopiča leta 2021. Kot svobodni umetnik živi in dela v Ljubljani. Več o umetniku na https://www.plotajs.com/

PIKA GAČNIK

Pika Gačnik (1995, Trbovlje) je končala študij likovne pedagogike na Pedagoški fakulteti v Ljubljani in diplomirala pri mag. prof. Črtomirju Frelihu z nalogo z naslovom Linija in njene grafične modalitete v globokem tisku. Na podiplomskem študiju poglobljeno raziskuje področje alternativnih grafičnih tehnik globokega tiska in v svojem delu eksperimentira z uporabo finega premogovega prahu namesto peska, ki se sicer uporablja pri tehniki kolagrafije. Trenutno pripravlja magistrsko nalogo.

Foto: Urška Boljkovac. Arhiv MGLC.
Foto: Urška Boljkovac. Arhiv MGLC.

Prihajajoči dogodki

MGLC