MGLC
12. 5. 2024
05:08
Plečnikov avditorij
Vstop prost

AnimotMUZIK, cikel ekoloških koncertov

Eduardo Raon, Žiga Jenko, a l l j a (zvočni dogodek v živo) in Ana Čavić: Nit brez konca, IV. dejanje (Zora) (performans)

Obvezna prijava: pretix.eu/cona/animotmuzik2024/

AnimotMUZIK je koncertni cikel, ki se odvija v parkih in vrtovih širom Slovenije. Povabljene glasbenice in glasbeniki nastopajo v naravnih okoljih, katerih zvok nečloveških živali postane partitura ali inspiracija za njihovo ustvarjanje. Cikel sloni na prevpraševanju uveljavljenih načinov glasbenega izražanja, publiko pa vabi k čuječnemu poslušanju. S poudarkom na poglobljenem doživljanju zvočnih pokrajin širi zavedanje o pomenu narave za človeško kulturo ter poudarja njen vpliv na umetniško ustvarjanje. Naslavlja vključujočo, sočutno in zvočno bogato možno prihodnost, kjer pojem glasbe ni omejen v okvire antropocenega razmišljanja.

Ekološki koncertni cikel se prične vsako leto pomladi, z začetkom na prvo nedeljo v maju, in obeležuje Mednarodni dan poslušanja zore.

Skupni koncert ptic in glasbenih ustvarjalcev Eduarda Raona, Teje Vidmar in a l l j e [Alja Petric] bo pospremil performans Ane Čavić: Nit brez konca, IV. dejanje (Zora).

IV. dejanje je najnovejši del v nenehno razvijajočem se in potencialno neskončnem ciklu pripovedovanja vizualnih performansov Ane Čavić Nit brez konca, v katerem se mitopoetična zgodba o ustvarjanju ženske in antropomorfne lisice razpleta kot nit brez konca ... Umetnica bo vodila občinstvo skozi več epizod zgodbe – posebej prilagojene za ta dogodek z naslovom Zora – s pomočjo nabora dovršeno okrašenih pahljač, hkrati pa pripovedovala in prikazovala zgodbo v »jeziku pahljač«. S subtilnimi kretnjami in obrazno mimiko, poleg govorjene poezije, želi performans oživeti zgodovinski jezik pahljač za sodobno občinstvo, hkrati pa jih potopiti v analogno avdiovizualno izkušnjo pripovedovanja zgodb. 

Eduardo Raon je portugalski klasično izobražen harfist, skladatelj in oblikovalec zvoka, ki živi v Ljubljani. Ob mednarodnem udejstvovanju deluje tudi v Sloveniji. Ustvarja sodobno in improvizirano glasbo in se pri tem igra s kalajdoskopom etno, noise, pop, retro, rock, ambient in elektronske glasbe. 

Žiga Jenko je od malega je zaljubljen v glasbo, brez žanrskih omejitev. Samouk in raziskovalec zvočnega obrobja. 

a l l j a [Alja Petric] kot pevka, pedagoginja in vsestranska raziskovalka posveča svoje življenje raziskovanju glasbene umetnosti, vodenju individualnih in skupinskih zvokovno-vokalnih delavnic ter terapevtskem delu z zvokom. Navdih za umetniško ustvarjanje išče v zvočnih krajinah narave in vsakodnevnem urbanem življenju prestolnice. 

Ana Čavić je vizualna umetnica, performerka, pesnica in akademska raziskovalka »performansnega založništva«, v katerem se založništvo odvija na odru in ne na strani. Njena interdisciplinarna praksa združuje vizualne in uprizoritvene umetnosti ter deluje na različnih medijih in področjih, vključno z umetnostjo, literaturo in gledališčem.

Več o koncertnem ciklu: www.steklenik.si/animotmuzik-2024/

Produkcija: Cona, v koprodukciji z Mednarodnim grafičnim likovnim centrom Ljubljana.

Foto: Matej Tomažin. Arhiv Cona.
Foto: Matej Tomažin. Arhiv Cona.

Prihajajoči dogodki

MGLC